Digital challenge digitálne

30
4
20

 

Len minulý týždeň sa nám podarilo zorganizovať obrovské podujatie s názvom Digital challenge v online priestore bez akéhokoľvek offline stretnutia. Toto podujatie sme pôvodne plánovali ako offline udalosť, avšak kvôli aktuálnej situácii COVID-19 sme sa po dlhšej úvahe predsa len rozhodli zorganizovať challenge v online priestore bez predošlých skúseností s podobným online podujatím.  

Podujatie bolo organizované s mentorskou podporou tímu Talentway Academy na Fakulte masmediálnej komunikácie Univerzite sv. Cyrila aMetoda pod vedením absolventa nášho programu Petra Murára. Po ukončení podujatia som sa s  Petrom dohodla na krátkom rozhovore a v tomto blogu by som Vám chcela priblížiť pocity z organizácie takéhoto veľkého online podujatia z jeho pohľadu.  

Pre tých, ktorý sa ešte nestretli s pojmom challenge, by som rada objasnila čo tento formá výučby obnáša a ako funguje.  

Čo je to challenge 

Challenge je celodenné podujatie pre študentov a firmy, počas ktorého študenti pracujú na zadaniach zpraxe, dostávajú spätnú väzbu priamo od expertov ako aj vlastných pedagógov na danú problematikuŠtudenti pracujú na čiastkových zadaniach vtímoch s využitím princípov projektovej výučby a thinking tools, pričom na konci dňa odprezentujú celú svoju prácu mentorom, ktorý spolu s pedagógmi bodujú výsledky a študentom sa body zarátavajú do výslednej známky. 

Poďme naspäť k našej Digital challenge v online priestore. Témou tohto podujatia bol digitálny marketing, o čom hovorí už aj samotný názov podujatia Digital challenge. Študenti riešili zadania zamerané najmä na PPC kampane aSEO. Na podujatí participovalo takmer 150 študentov a 14 expertov z firiem, najmä digitálnych agentúr, ale aj partnerov programu Talentway, ktorí priniesli študentom reálne problémy, ktoré ich aktuálne trápia.  

Organizácia takéhoto veľkého podujatia si vyžaduje veľa času, najmä v prípade ak sa chystáte na prvú udalosť takéhoto charakteru. Peter, ako dlho si sa venoval s kolegami príprave?  

Ťažko sa to vyčísľuje, pretože sme na tom pracovali priebežne prakticky od februára. Posledné dva týždne veľmi intenzívne. Na fakulte sme na to boli dvaja, plus traja admini, ktorí mali na starosti iba online platformu, cez ktorú bežala challenge 

Prvým plánom, ako už vyššie spomíname, bola organizácia klasického „offline“ podujatia.  

Podujatie sme plánovali offline, keďže v zimnom semestri sme spolu s tímom Talentway Academy zorganizovali Online challenge pre mladších študentov a akcia vyšla veľmi dobre a mala dobré ohlasy aj medzi študentmi.   

Plány pri organizácii ďalšej challenge Vám „prekazil“ vírus. Aké možnosti ste zvažovali? 

Po vypuknutí pandémie sme mali dve možnosti presunúť challenge do online priestoru alebo podujatie zrušiť. Nakoľko sme mali dobré predošlé skúsenosti a formát sa nám páčil rozhodli sme sa pokúsiť o online verziu challenge 

Čo ste vnímali ako najväčšie prekážky pri organizácii podujatia online? 

Počas príprav sme sa so žiadnymi zásadnými prekážkami nestretli. V deň akcie nás však zradila technika a to hneď dva krát. Spätne vnímam výber vhodnej platformy ako jediný zásadný problém. Discord vo svojej bezplatnej verzii na akciu so 170 ľuďmi nestačí. Google Meets možno áno, ale aj tak by som sa poobzeral ešte po niečom inom. Možno by som skúsil Microsoft Teams alebo Webex. 

Ako sa k podujatiu postavili študenti? Ako vyzerala ich práca v online priestore? Pracovali skutočne počas celého dňa? 

Stopercentne. Aj z ich spätnej väzby vyplýva, že nemali čas robiť niečo iné.  Museli sa tomu naplno venovať, aby stihli veci urobiť v stanovených časoch. Niektorí obetovali aj obedňajšiu prestávku.  

Ako hodnotíte výsledky ich práce? 
Samozrejme, že viaceré prezentácie sa mi veľmi páčia, ale aj tak ich beriem s rezervou. Pre väčšinu študentov to bola prvá komplexná skúsenosť s týmto typom kampaní. Oveľa viac ma zaujímajú ich pocity a úsilie, ktoré museli vynaložiť. Zo spätnej väzby mám v oboch veciach veľmi dobrý pocit. Som spokojný. 

Organizovali by ste opäť túto akciu online alebo by ste radšej uvítali návrat k offline podobe podujatia? 
Určite by som to rád zorganizoval offline. Atmosféroffline podujatia je oveľa silnejšia, aj keď je to organizačne oveľa väčšia výzva. Pár dní po akcii sa však pohrávam s myšlienkou, že by sa online podoba dala využiť ako stabilný prvok výučby, na ktorý by neskôr nadviazal klasický event. Ale je to len raná úvaha, nad detailmi som nepremýšľal. Uvidíme, čo prinesie život.  

V čom Vás posunula táto akcia dopredu? 
Pripomenula mi niektoré moje limity, na ktoré som v posledných rokoch trochu pozabudol, pretože posledných 7-8 rokov som podujatia vôbec neorganizoval.  

Ako sa podľa Vás zmení vyučovací proces po COVID-19? 
Vynútená izolácia prinútila asi každého učiteľa na všetkých typoch škôl prekročiť svoju komfortnú zónu, aj tých konzervatívnejších, ktorí by s novými formami vzdelávania otáľali, kým by to šlo. U nás na fakulte 95 % pedagógov vyučuje formou video-konferencií viac-menej podľa obvyklého rozvrhu. Dokonca aj "stará garda", od ktorej by to nikto nečakal. Dúfam, že po návrate do normálu  sa niektoré z týchto postupov budú aspoň príležitostne využívať aj naďalej.  

Mne sa napríklad veľmi páčia video-porady. Ohromná úspora času. A na rozdiel od tých klasických prídu všetci na minútu presne. To, mimochodom, platí aj o prednáškach - takú presnosť som na svojich prednáškach za celé tie roky nikdy nezažil.  

Ďakujeme za rozhovor Peter. Veríme, že už v  ďalšom semestri sa ti splní prianie opäť zorganizovať challenge offline 

 

Ak Vás zaujal krátky blog oDigital challenge, môžete si pozrieť aj krátky rozhovor o tom, ako sme organizovali oflline verziu challenge s mentorkami Talentway Academy 

 Fotky z offline podujatia

 

NAJNOVŠIE

ČLÁNKY

Systém odbornej praxe pre vysokoškolákov

Zapojte sa do nového Systému odbornej praxe a podporte nás, aby sme tento systém rozšírili pre všetky študentov na Slovensku
 

ČÍTAJ VIAC

HR ako emócia

Čo všetko obnáša vytvorenie pozitívnej emócie so zamestnancom a uchádzačom?
 

ČÍTAJ VIAC

TALENTWAY.NET

TEAM