Ktoré vlastnosti sú kľúčové pre prežitie v kríze?

22
5
20

 

Pandémia COVID-19 zasiahla celú planétu, niekde viac a niekde menej, a sú aj miesta, kde sa problémov hromadí  viac nevynímajúc prírodné katastrofy. V krátkom článku sa pozrieme na to, čo majú naše vlastnosti a zručnosti spoločné s medzinárodnými problémami.

 

Pozrime sa na pár opatrení spojených s pandémiou a jej dôsledkami:

  •          Social distancing
  •          Nosenie rúšok
  •          Uzavretie sa do domácností
  •          Práca z domu (home office)

Tieto 4 veci charakterizujú najlepšie dôsledky pre nás, obyčajných ľudí. Zároveň tieto opatrenia predstavujú pomerne veľký zásah a zmenu každodenného života. Bez rozdielu povolania sme sa všetci s nimi stretli a predsa každý na ne reagoval iným spôsobom. Zrazu bolo pre nás náročné dobre vychádzať v rodine, posedieť si na káve s kolegami vôbec neprichádzalo do úvahy a online videohovory ani zďaleka nedokázali nahradiť spontánnosť a pocit osobného stretnutia. Pracovný a rodinný život prešli transformáciou, pričom jej zvládnutie bolo podmienené aj samotnými mäkkými zručnosťami, ktoré sme pred krízou nadobudli.

Než prejdeme k soft skills. Pozrime sa na to, čím sme si prešli, keď sme sa snažili o zachovanie "normálu". Vyhradili sme si pracovný čas, ale s dieťaťom po boku sa len ťažko pracuje a preto sme sa zrazu stali expertami v prepínaní medzi rôznymi aktivitami a rolami alebo ste sa dohodli na rozvrhu s partnerom. V prípade, ak aj nemáte zrovna školopovinné dieťa, ocitli ste sa v pomerne uzavretom prostredí s partnerom či spolubývajúcimi alebo ďalšími rodinnými príslušníkmi, ktorým ste pravdepodobne ako ja museli častokrát vysvetľovať, že potrebujete pracovať v daný čas a nemôžete brať home office ako dovolenku. Zrazu sa Vám zdali online nákupy a hľadanie zliav super a nákup potravín fascinujúcou prechádzkou do civilizácie. Ostal Vám dokonca čas navyše na to, aby ste si vyskúšali niečo nové či zašli do prírody, ktorá bola jediným miestom možnosti zmeny z domácej rutiny. Na ulici sme sa zrazu začali stretávať v rúškach, ktoré sme si spravili sami alebo ich niekto s dobrým srdcom pre nás ušil. Pochopenie druhých sa stalo náročnejším lebo niečo nebolo počuť a mimika spodnej časti tváre chýbal a tak ste si chýbajúce časti domysleli. S krízou prišlo aj online trápenie, najmä pre tých, ktorí neboli zvyknutí na videohovory. Začali sme hľadať nástroje a vytvárať si  čoraz viac online stretnutí. Samozrejme nesmieme zabudnúť na pravidelné zlyhanie internetu a tak sa aj vám určite stalo, že ste desať krát opakovali dookola tú istú vetu či sa pýtali na objasnenie informácie.

Možno sa Vám zdá, že celý tento proces nemal s mäkkými zručnosťami až tak veľa spoločného, ale práve naopak. Celé dva mesiace sme sa všetci vedome či podvedome venovali výzvam a teda zdokonaľovaniu našich soft skills. Ako ?

Pozrime sa, kde sa ukrývajú:

  1. potreba si organizovať čas efektívne = time management
  2. videohovory, čítanie emócií iba z očí = komunikácia
  3. skúšanie nových foriem podnikania, šitie rúšok doma, hľadanie alternatív =  kreativita
  4. hľadanie online nástrojov, oprava internetu, online nákupy, porovnávanie cien = kritické a analytické myslenie
  5. tímová spolupráca v domácnosti

 

Vidíme, že soft skills si trénujeme každý deň, možno si nie sme ani vedomý toho ako často a preto sa zlepšujeme. Predstavte si aký veľký by bol rozdiel, keby ste to robili vedome a systematicky už počas školy ako študenti. Možno by ste si práve počas vypätých situácii zorganizovali veci inak či by sa Vám dokonca podarilo vytvoriť príjemnú atmosféru počas online hovoru a ešte by ste aj prešli všetky body porady.

 

Ak ste učiteľ a tematika soft skills v predmetoch je pre Vás zaujímavá pozrite si sekciu Academy a zoznámte sa s kurzami pre pedagógov. 

 

Ak ste firma, svojimi znalosťami viete podporiť rozvoj budúcich zamestnancov zapojením sa do programu Talentway Academy

 

Ak si študent a chcel by si aby aj tvoja škola vzdelávala soft skills, napíš nám na mail academy@talentway.net a do predmetu uveď škola pre prax.

 

Autor: Michaela, koordinátor projektov

 

NAJNOVŠIE

ČLÁNKY

Systém odbornej praxe pre vysokoškolákov

Zapojte sa do nového Systému odbornej praxe a podporte nás, aby sme tento systém rozšírili pre všetky študentov na Slovensku
 

ČÍTAJ VIAC

HR ako emócia

Čo všetko obnáša vytvorenie pozitívnej emócie so zamestnancom a uchádzačom?
 

ČÍTAJ VIAC

TALENTWAY.NET

TEAM