Z pedagóga mentor – lazy students, lazy lector

16
3
20

  

Je nás stále viac – mladých aj seniorov, čo už nechcú sústavne naháňať študentov, aby konečne začali spolupracovať počas celého semestra a neodkladali „štúdium“ iba na pár dní pred skúškami. Takisto chceme, aby študenti nechodili na prednášky iba dospať prehýrenú noc či zabávať sa s notebookmi alebo aby sa na cvičenia trápne schovávali pod lavicu, keď ich nečakane oslovíme nejakou otázkou.

Ako si teda pritiahnuť študentov (mileniálov) bez väčšej námahy a zachovať pritom plný obsah predmetu? Ako upraviť, doplniť či modernizovať svoj predmet tak, aby bol zábavný, interaktívny, tvorivý, objavný. A najmä, aby aktívni boli najmä študenti a pedagóg skôr len v roli  pozorovateľa, hodnotiteľa výsledkov, či navigátora k studnici poznania.

My už niekoľko rokov experimentujeme s viacerými formátmi „školy hrou“ a aktuálne by sme ich zhrnuli do štyroch možností, ako robiť vysokoškolské vzdelávanie inak:

  • Projektová výučba 2.0
  • Nástroje design thinking
  • Zapojenie expertov z praxe
  • Online platforma

Všetky tieto nástroje majú spoločné najmä to, že takmer všetku aktivitu na pedagogickom procese preberajú študenti. Často hovoríme o ich vnútornej motivácii a spôsoboch, ako ju v študentoch vyvolať. Keď sa to podarí, máme ako pedagógovia vyhraté – potom už je to na študentoch, aby semester prebehol pod „ich taktovkou“: Samozrejme obsah, náročnosť, nadobúdanie vedomostí a zručností ostáva, mení sa iba forma, ako toto všetko dostať jednoduchšie a pohodlnejšie do študentov.

A keďže máme kopu rôznych zážitkov, pokusov, lepších aj slabších výsledkov, radi sa s nimi podelíme. Naše školstvo to potrebuje, lebo jedna lastovička jar nerobí. Až keď sa väčšina z nás pridá k štandardom, ktoré sú už vo svete bežnou formou a posúvajú zahraničné univerzity na rebríčku smerom nahor, až vtedy získa aj naše školstvo možnosť súťažiť s najlepšími.

Ide však aj o nás – pedagógov, ktorí sú denno-denne vystavení tlakom tak zhora ako aj zdola či aj z bokov, aby sa už konečne niečo na vysokoškolskom vzdelávaní zmenilo. A pritom si položme otázku – kto nám podá pomocnú ruku? Väčšinou si musíme pomôcť sami.

Preto sme tu, pripravení pomôcť vám v naštartovaní nových moderných formátoch, pri ktorých sa vaša práca stane skutočnou zábavou.

Spúšťame sériu online webinárov a následného mentoringu, aby sme toho stihli viac. Rozdelili sme sa na tri nezávislé alebo aj prepojiteľné témy, môžete si vybrať, ktorá najviac podporí váš predmet. Chceme zdôrazniť, že každá z foriem je vhodná na takmer akýkoľvek predmet, v našom mentoringu budeme odporúčať aj kombinácie týchto metód. Všetky metódy nás privedú do online prostredia, kde vyvíjame novú platformu pre realizáciu vašich predmetov s podporou moderných metód.

Takže stačí si vybrať tému, ktorá vás najviac oslovila a môžeme začať.

Podrobné informácie o jednotlivých mentoringoch nájdete v sekcii Academy na týchto odkazoch:

Projektová výučba 2.0

Nástroje design thinking

Zapojenie expertov z praxe

NAJNOVŠIE

ČLÁNKY

Z pedagóga mentor – lazy students, lazy lector

Pre univerzitných pedagógov prinášame priamu podporu na modernizáciu výučby. Máme skúsenosti aj dobré výsledky. S formátmi sú spokojní tak študenti, ako aj ďalší kolegovia, ktorých sme už zaškolili.
 

ČÍTAJ VIAC

Ako na lepšiu tímovú spoluprácu?

Prax trpí antitímovú generáciu, nakoľko doterajšie vzdelávanie nepodporuje tímovú spoluprácu. Zatiaľ to ide len zbieraním skúseností. Dá sa to však zmeniť - kurzami, čo je rýchlejšie aj adresnejšie. Nová Talentway Academy vám pomôže :)
 

ČÍTAJ VIAC

TALENTWAY.NET

TEAM