Je nás stále viac – mladých aj seniorov, čo už nechcú sústavne naháňať študentov, aby konečne začali spolupracovať počas celého semestra a neodkladali „štúdium“ iba na pár dní pred skúškami. Takisto chceme, aby študenti nechodili na prednášky iba dospať prehýrenú noc či zabávať sa s notebookmi alebo aby sa na cvičenia trápne schovávali pod lavicu, keď ich nečakane oslovíme nejakou otázkou.
Ako si teda pritiahnuť študentov (mileniálov) bez väčšej námahy a zachovať pritom plný obsah predmetu? Ako upraviť, doplniť či modernizovať svoj predmet tak, aby bol zábavný, interaktívny, tvorivý, objavný. A najmä, aby aktívni boli najmä študenti a pedagóg skôr len v roli pozorovateľa, hodnotiteľa výsledkov, či navigátora k studnici poznania.
My už niekoľko rokov experimentujeme s viacerými formátmi „školy hrou“ a aktuálne by sme ich zhrnuli do štyroch možností, ako robiť vysokoškolské vzdelávanie inak:
- Projektová výučba 2.0
- Nástroje design thinking
- Zapojenie expertov z praxe
- Online platforma
Všetky tieto nástroje majú spoločné najmä to, že takmer všetku aktivitu na pedagogickom procese preberajú študenti. Často hovoríme o ich vnútornej motivácii a spôsoboch, ako ju v študentoch vyvolať. Keď sa to podarí, máme ako pedagógovia vyhraté – potom už je to na študentoch, aby semester prebehol pod „ich taktovkou“: Samozrejme obsah, náročnosť, nadobúdanie vedomostí a zručností ostáva, mení sa iba forma, ako toto všetko dostať jednoduchšie a pohodlnejšie do študentov.
A keďže máme kopu rôznych zážitkov, pokusov, lepších aj slabších výsledkov, radi sa s nimi podelíme. Naše školstvo to potrebuje, lebo jedna lastovička jar nerobí. Až keď sa väčšina z nás pridá k štandardom, ktoré sú už vo svete bežnou formou a posúvajú zahraničné univerzity na rebríčku smerom nahor, až vtedy získa aj naše školstvo možnosť súťažiť s najlepšími.
Ide však aj o nás – pedagógov, ktorí sú denno-denne vystavení tlakom tak zhora ako aj zdola či aj z bokov, aby sa už konečne niečo na vysokoškolskom vzdelávaní zmenilo. A pritom si položme otázku – kto nám podá pomocnú ruku? Väčšinou si musíme pomôcť sami.
Preto sme tu, pripravení pomôcť vám v naštartovaní nových moderných formátoch, pri ktorých sa vaša práca stane skutočnou zábavou.
Spúšťame sériu online webinárov a následného mentoringu, aby sme toho stihli viac. Rozdelili sme sa na tri nezávislé alebo aj prepojiteľné témy, môžete si vybrať, ktorá najviac podporí váš predmet. Chceme zdôrazniť, že každá z foriem je vhodná na takmer akýkoľvek predmet, v našom mentoringu budeme odporúčať aj kombinácie týchto metód. Všetky metódy nás privedú do online prostredia, kde vyvíjame novú platformu pre realizáciu vašich predmetov s podporou moderných metód.
Takže stačí si vybrať tému, ktorá vás najviac oslovila a môžeme začať.
Podrobné informácie o jednotlivých mentoringoch nájdete v sekcii Academy na týchto odkazoch: